Historie eBay

 

Aukční server eBay se zrodil 4. září 1995 v San José. Počítačový programátor Sierr Omidayr tehdy vytvořil na svém pc aukční web pod jménem Auctionweb. Tenkrát byl internet ještě v plenkách a Omidyarův projekt připomínal spíše domácí stránku průměrného středoškoláka technického zaměření. Sierr Omidayr už měl s elektronickým obchodem jisté zkušenosti, založil totiž v roce 1991 s kolegy  společnost eShop a vrhli se na elektronický obchod. V roce 1994 eShop opustil s tím, že si ponechal ve společnosti určitý podíl. O dva roky později tuhle malou společnost koupil Microsoft a z Sierra získal dostatek investičního kapitálu pro rozvoj AuctionWeb. AucitonWeb patřil tenkrát Omidyarově konzultační společnosti jménem Echo Bay Technology Group a nebýt toho, že doména echobuy.com tehdy patřila jedné kanadské těžební společnosti, doména eBay by byla možná byla dodnes volná. Sierr Omidyar tedy název zkrátil a v září 1997 zaregistroval doménu ebay.com. To že firma vstoupí na burzu je v USA prakticky samozřejmostí a v druhé polovině devadesátých let tak učinilo množství firem, které se rozhodly vydělávat pouze na internetu. eBay tak vstoupil na burzu 21. září 1998 s cca 3,5 miliony akcií, jejichž cena následně rostla raketovým tempem až do roku 1999. Tehdy se jedna akcie prodávala za podobnou cenu jako dnes. Po roce 2000 však americké investory postupně začalo opouštět nadšení, akcie mnoha firem byly tak nadhodnocené, že společnosti začaly krachovat. Potkalo to i eBay a cena za akcii se propadla až pod 10 dolarů, firma to ale ustála.

 

Od této chvíle se začala psát historie aukčního serveru Ebay. Za tu dobu prošla řadou změn a vylepšení, a stala se největší světovou aukční síní, která působí již ve čtyřech desítkách zemí na všech světových kontinentech. Dnes má více než 84 milionů uživatelů po celém světě, kteří uskutečnili za rok 2007 nákupy v hodnotě 60 miliard dolarů. Ebay také úzce spolupracuje s dalšími světovými softwarovými systémy jako je PayPal nebo Skype, které v roce 2005 koupilo, a stalo se tak jeho většinovým vlastníkem. Další klíčové akvizice, které posílily portfolio elektronického obchodu společnosti jsou servery shopping.com, nebo rent.com, který se zabývá realitním trhem ve Spojených Státech Amerických. Průkopníkem se také eBay stalo v porovnávání cen produktů od jednotlivých prodejců, které se stalo velmi populárním a rozšířilo se do celého světa. Dnes ho můžete znát dobře i vy ze stránek zbozi.cz a dalších. Jejich porovnávací systém Stubhub patří dodnes k těm největším a nejoblíbenějším. Dodejme ještě, že od roku 2008 funguje v Praze eBay Center of Excellence, marketingové a analytické centrum zaměřující se na evropské a asijské trhy.

 

Online internetové aukce

  eBay online aukce

Portál eBay nabízí prověřený systém online aukcí a obchodování na internetu. Přivydělejte si díky eBay nějaké peníze, nebo jen levně nakupujte...

Partneři

Chcete začít včelařit? Přinášíme kompletní sortiment včelařských potřeb.

Včelaření a včelařství to vše na včelařské potřeby pro nejn včelaře. Přinášíme vám informace o včelaření. Včelařské potřeby a včelařská prodejna pro začínající včelaře, včelí farmy a profesionální včelaře. Chcete začít a nevíte Jak začít včelařit. Máme pro vás informace o včelaření pro včelaře začátečníky. Rady tipy a návody přímo od včelařů. Včelařská inzerce s bazarem včelařských potřeb a inzercí zdarma nejen na včelí produkty. Levné včelařské potřeby, pro začínající i zkušené včelaře. Ekologická drogerie a kosmetika Dedra, která zároveň nabízí možnost přivýdělku z domova. Ekologická drogerie a kosmetika od Eurony přímo od výrobce. Web hry a online internetové gamesy Online flash hry zdarma. Plyšové hračky pro každého, nejen pro děti.

Půjdete brzo do důchodu? Neváhejte a nechte si spočítat výši penze díky důchodová kalkulačka. Aktuální zpravodajské informace na portále Nova Tn.cz. Nechcete již v Praze zabloudit, pak neváhejte běžte na mapa Prahy, kde je i praktický seznam ulic. Prodávejte, nakupujte nebo vyměňujte hudební nástroje díky hudební bazar, inzerci pro každého.

Nabídka nejvýhodnějšího cestovního pojištění s garancí. Cestovatelský portál turistikon.cz pravidelně informuje o zajímavých možnostech dovolených ve většině zemí světa. Čeští turisté nejraději navštěvují  Chorvatsko nebo Itálii, proto se těmto zemím věnujeme nejvíce. Mezi turisty je dnes také oblíbené Německo a to nejenom v zimě. O tom, že mezi oblíbené letní dovolené patří také Turecko svědčí zvětšující se zájem všech turistů. Ke krásné dovolené je také potřeba znát předpověď počasí. Srovnání a recenze aerolinek, díky čemuž se dozvíte, s jakou leteckou společností se cestuje nejpříjemněji.

(c) EbayAukce.cz Edited by J.Jansa & O.Hanyš, powered by Joomla! and designed by 123WebDesign